Ból podczas karmienia

 

Każda matka chce jak najlepiej dla swojego dziecka, dlatego już podczas ciąży dba o to co je, aby wspomóc właściwy rozwój jeszcze nienarodzonego dziecka. Po narodzinach najlepszą rzeczą jaką może zrobić dla maluszka, to nakarmić go mlekiem, które zawiera cenne przeciwciała.

Jak przeciwdziałać bólowi podczas karmienia piersią?

ból karmienie piersiąMaluch zaraz po urodzeniu potrzebuje bliskości mamy i jej pokarmu. To dwie najcenniejsze rzeczy dla niego, które wspomagają jego prawidłowy rozwój. Kobiety, które decydują się na karmienie piersią muszą się liczyć z koniecznością przystawiania maluszka co parę godzin do piersi, nawet w nocy. Jeżeli występuje ból karmienie piersią nie sprawia przyjemności, a jedynie niepotrzebny stres, który udziela się dziecku. Dyskomfort występuje wtedy kiedy dziecko niewłaściwie złapie sutek i zacznie sprawiać mamie ból. W takiej sytuacji należy włożyć w kącik ust dziecka palec i delikatnie wyciągnąć sutek, a następnie po chwili ponowić przystawienie dziecka, tak aby złapało całą brodawkę z otoczką. Dziecko nie umie prawidłowo ssać, dlatego potrzeba trochę cierpliwości, aby się tego nauczyło i nie raniło brodawek mamy. Jeżeli ból jest nie do zniesienia, to konieczne może być przerwanie karmienia na czas regeneracji skory. W tym czasie dziecku musi być podawana butelka z mlekiem modyfikowanym, a brodawki należy smarować kremem z lanoliną i pozostawić odsłonięte do wchłonięcia. Po paru dniach ból i rany powinny zostać złagodzone i można powrócić do karmienia piersią.

Bycie matką nie jest łatwe, ale to też najpiękniejszy czas w życiu każdej kobiety. Czasem jeden uśmiech malucha wynagradza wszystkie trudy i bóle jakie musi znosić matka. Karmienie piersią trwa tylko od paru do parunastu miesięcy, więc warto zrobić wszystko, aby był to piękny czas.