Bursztyn nadal w czołówce

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że my jako Polacy wnosimy ogromny wkład w świat biżuterii. Naszymi kolekcjami zachwycają się ludzie na całym świecie. Polscy projektanci na każdym kroku otrzymują prestiżowe nagrody. Na dodatek posiadamy pewien cenny materiał, który na Wschodzie wart jest praktycznie tyle samo, co złoto. 

Nie przemija popularność bursztynu

biżuteria z bursztynem producentPolskie złoto, jakim jest bursztyn, znane jest jako cenny towar od tysięcy lat. Już w starożytności bursztyn był pożądany i sprowadzany z naszych terenów na tereny Grecji, Rzymu i tak dalej. Jego chwała nie przemija do dzisiaj, kiedy to ludzie głównie z Zachodu przybywaj do Polski w celu nabycia pięknych wyrobów z elementami bursztynu. Najbardziej znana biżuteria z bursztynem producent z Gdańska, otrzymała niedawno bardzo prestiżową nagrodę na festiwalu biżuterii w Paryżu. Było to mianowicie wyróżnienie za nowowczesne projekty kolekcji naszyjników i bransolet, bazujące właśnie na bursztynach. I pomyśleć, że tak na dobrą sprawę bursztynu nawet nie można nazwać kamieniem. Jest to bowiem zastygła żywica, powstała nawet kilkaset tysięcy lat temu. Być może ze względu na historię, jaką w sobie przechowuje, jest tak cennym materiałem jubilerskim. Niekiedy bowiem w kawałkach żywicy możemy odnaleźć zatopione w niej małe żyjątka czy fragmenty flory sprzed wieków, kiedy to jeszcze nie było na ziemi ludzi. Niektórzy miłośnicy historii są w stanie oddać każde pieniądze, aby mieć w posiadaniu taką pamiątkę po zamierzchłych czasach. 

Okazuje się, że bursztyn mimo upływu tysięcy już lat, nadal pozostaje w czołówce najdroższych materiałów jubilerskich. Wynika to nie tylko z jego niepowtarzalnych walorów wizualnych, ale też z niesamowitej historii, którą w sobie kryje. Bardzo często bowiem zatopiona jest w nim fauna lub flora sprzed setek tysięcy lat.