Ciepły ogród zimowy

Ogród to doskonałe miejsce wypoczynku w przyjemnych okolicznościach zieleni otaczających nas roślin. Niestety już jesienią przyroda traci swój kolor, wszystko staje się szare i ponure. Wtedy najbardziej tęsknimy za kontaktem z przyrodą i możliwością spędzania wolnego czasu na jej łonie. Uratować nas może ogród pod dachem.

Rodzaje ogrodów zimowych

budowa małego zimowego ogroduJak stworzyć ogród, który będzie nas cieszył przez cały rok, nawet zimą? Budowa małego zimowego ogrodu nie jest trudna, jednak już na początku trzeba podjąć decyzję co do jego zastosowania. Ogrody zimowe możemy podzielić na dwie grupy, są to ogrody sezonowe oraz całoroczne. Te pierwsze nie są ogrzewane, dlatego zimą mogą służyć jedynie jako miejsce do przechowywania roślin tarasowych wrażliwych na niskie temperatury. Sezonowy ogród zimowy to bardzo lekka konstrukcja, składająca się z aluminiowych profili wypełnionych pojedynczym szkłem lub litym poliwęglanem. Niestety przegroda ta nie będzie barierą cieplną, dlatego zimą ciężko będzie utrzymać tam dodatnią temperaturę. Liczne nieszczelności nie uchronią od wiatru i mroźnego powietrza, dlatego przestrzeń tą będzie można używać jedynie przy wykorzystaniu miejscowego ogrzewania (nagrzewnica gazowa lub elektryczna). Na miano prawdziwych zimowych ogrodów zasługują natomiast ogrody całoroczne, których konstrukcja jest solidna i przez to dużo cięższa (nawet 2 tony). Profile wypełnione są szybami zespolonymi wypełnionymi argonem, co stanowi doskonałą barierę dla uciekającego ciepła. Szczelność konstrukcji chroni przed wiatrem i opadami atmosferycznymi. Wymaga ona jednak solidnego fundamentu, dlatego budowa takiego ogrodu powinna być zaplanowana już na samym początku.

Możliwości aranżacji takiej przestrzeni jest wiele. Może to być jedynie miejsce dla uprawy ulubionych roślin, jednak dużo przyjemniej będzie, jeśli znajdziemy tam przestrzeń na meble wypoczynkowe, tworząc w ten sposób zielony salon. Równie dobrze można zaaranżować tam jadalnię, a nawet gabinet.