Co to są sufity napinane?

W remontach i wykończeniach wnętrz od lat stosuje się rozwiązanie w postaci sufitów podwieszanych. Obecnie jednak coraz częściej zakłada się w domach i mieszkaniach sufity napinane. Jest to nic innego jak sufit wykonany ze specjalnej folii, którą rozciąga się na zamontowanych do ściany prowadnicach. Membranę, czyli właśnie folię, przy montowaniu podgrzewa się specjalną dmuchawą.

Sufit napinany montuje się bardzo szybko

sufity napinaneStosowana wcześniej technologia obniżania sufitu polegała na mocowaniu na specjalnych stelażach płyt kartonowo-gipsowych. Było to pracochłonne i czasochłonne a do tego jeszcze prace wymagały ogromnej precyzji i dokładności. O wiele łatwiej obniża się wysokość pomieszczeń montując sufity napinane, ale łatwość montażu to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Najlepsze jest to, że można sobie wybrać dowolny kolor folii a nawet zamówić sobie folię z dowolnym nadrukiem. Membrany można zadrukować nawet trójwymiarowo co na suficie daje po prostu niesamowity efekt. Sam montaż sufitu napinanego trwa kilka godzin. Wystarczy jedynie zamontować prowadnice do ścian naokoło sufitu a następnie rozciągnąć na nich folię. Membrana jest termokurczliwa, więc podgrzewa się ją specjalną dmuchawą, żeby móc ją do prowadnic zamontować. Kiedy folia się schłodzi to samoczynnie się napina i stąd też wzięła się nazwa tego rodzaju sufitów. Pomiędzy oryginalnym stropem a folią można umieścić oświetlenie ledowe i uzyskać jeszcze lepszy efekt wizualny.

Sufity obniża się z różnych powodów, ale najczęściej chodzi po prostu o wrażenia wizualne. Zamontowanie sufitu podwieszanego z płyt gipsowych to wiele dni pracy a do zamontowania sufitu napinanego potrzebnych jest co najwyżej kilka godzin. Szybki czas montażu to ogromna zaleta w czasach, gdy każdemu z remontem się dzisiaj bardzo śpieszy.