Ćwiczenia podstawą rehabilitacji wad postawy

Wielogodzinne oglądanie telewizji, przesiadywanie przed komputerem, brak ruchu na świeżym powietrzu to czynniki, które mają duży wpływ na powstawanie wad postawy. Często prowadzi to do przyjmowania niewłaściwego ułożenia ciała podczas stania i chodzenia. Przyczynia się to wówczas do przeciążenia układu ruchu, może powodować dyskopatię, choroby zwyrodnieniowe stawów, a także dolegliwości bólowe.

Rodzaje ćwiczeń koniecznych podczas rehabilitacji wad postawy

wady postawy rehabilitacjaNieprawidłowości mogą pojawiać się na skutek wrodzonej deformacji narządu ruchu. Wiele z nich jednak jest nabytych. Przyczyniają się do nich niewłaściwe nawyki i błędne zachowania. Ich pojawieniu sprzyja niewłaściwa pielęgnacja we wczesnym dzieciństwie, siedzący tryb życia, brak zajęć ruchowych i nadwaga. Niezwykle ważne jest, by przeciwdziałać wadom postawy, a w razie pojawienia się nieprawidłowości zasięgnąć pomocy specjalisty. Zleci on wówczas odpowiednią gimnastykę profilaktyczną i korekcyjną, które skutecznie zapobiegają pogłębianiu się nieprawidłowości, a także radzą sobie z tymi, które już się pojawiły. Warto zatem obserwować swoją pociechę i szybko reagować w przypadku, kiedy zauważymy wady postawy Rehabilitacja jest sposobem na to, by skutecznie pomóc młodemu człowiekowi. Nieleczone wady mogą powodować poważne problemy w późniejszym okresie. Ćwiczenia powinny być dostosowane do wieku, aktywności fizycznej dziecka, a także istniejących dysfunkcji. 

Nie należy lekceważyć tego typu problemów. W centrach rehabilitacji skutecznie leczy się różnego rodzaju deformacje i nieprawidłowości, które pojawiają się zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Terapia powinna być zawsze indywidualnie dobrana do każdego pacjenta, gdyż tylko wówczas przynosi zamierzone efekty. Konieczna jest systematyczność i samozaparcie, gdyż leczenie wad postawy zazwyczaj jest procesem długotrwałym.