Czy przeprowadzki do Polski są ostatnio częstsze?

Kiedyś, jakieś kilkanaście lat temu byłam świadkiem pewnej migracji. Polacy wyjeżdżali masowo z kraju i nikt nie widział w tym nic dziwnego. Taki wyjazd za granicę, na stałe nawet, był czymś normalnym. Do Niemiec, do Anglii, do Stanów Zjednoczonych. Nikt nie sądził, że część z nich będzie teraz wracać.

Wyprowadzki i powroty – Z Anglii do Polski

przeprowadzki anglia polskaOstatnimi czasy sytuacja w Wielkiej Brytanii, w odróżnieniu od innych migracyjnych kierunków Polaków, zmieniła się. Zrobiło się tam mniej sympatycznie. Dlatego wielu Polaków, zechciało wracać do Polski. I przeprowadzki te są realne, nie kończą się na tęsknotach czy na gdybaniu. Mam znajomego, który robi przeprowadzki anglia polska; twierdzi, że od kilku miesięcy nie miał czasu na wolne. Jest to zaskakujące dla wielu, ponieważ jeszcze kilka lat temu, większość z nich przeprowadzała się, ale do Anglii. Jednak wszyscy wiedzą, że pieniądze to nie wszystko i część z tych ludzi, w tym też ja, postanowiła, że woli zarabiać mniej w kraju, ale żyć spokojniej i nie w diasporze. Tymi przeprowadzkami są zaskoczeni wszyscy, bo przecież nikt nie lubi się przeprowadzać i gdyby kiedyś ktoś miał wątpliwości to pewnie wstrzymałby się ze zmianą miejsca zamieszkania. Jednak polityka robi swoje i choćbyśmy nie wiem jak się starali to dla części rdzennych mieszkańców, zawsze będziemy imigrantami. Oczywiście, nie wszędzie. Są miejsca, pojedyncze na mapie, gdzie sytuacja się nie zmieniła, ale nie są one gęsto rozsiane. Znam oprócz mnie już trzy rodziny, które niedawno się wyprowadziły z Anglii.

Wiem, że nie żałują, bo strach przed powrotem jest duży, ale gdy już podejmie się decyzje i te pierwsze kroki to pojawia się radość z zobaczenia bliskich, z poczucia przynależności czy ze wspaniałego polskiego słońca, którego na Wyspach na pewno nie ma!