Czy warto mieć niedrogi magazyn energii?

W miesiącach letnich instalacje fotowoltaiczne mają wysoką nadprodukcję energii elektrycznej, co wynika z tego, że do ich powierzchni dociera znacznie więcej promieni słonecznych. W takiej sytuacji możliwe jest odsprzedanie tej energii operatorowi energetycznemu, jednak nie jest to optymalne rozwiązanie, na które ludzie się decydują.

Ceny magazynów energii mogą być różne

cena magazynu energiiO wiele bardziej opłacać się będzie nam zmagazynowanie tej energii. Obecnie, gdy litowe akumulatory wypierają te, które oparte są na ołowiu, możliwe jest znaczne poprawienie sytuacji energetycznej w naszym kraju. Wysokie ceny paliw kopalnych sprawiają, że brak jest nam energii elektrycznej. Mając jej własny zapas nie musimy obawiać się nagłego spadku napięcia w sieci energetycznej. Kupując taki magazyn, zapewniamy sobie znacznie bardziej spokojną przyszłość, którą będziemy mogli zagwarantować też naszym bliskim. Czas życia takiego magazynu energii będzie porywał się z panelami fotowoltaicznymi lub nawet je prześcignie, zależnie od tego, jak będziemy go wykorzystywać. Obecnie cena magazynu energii zależy od wielu czynników. Znaczenie mają takie parametry jak chociażby jego wytrzymałość oraz pojemność. Wpływ na cenę będzie miał tez producent, gdyż musimy wybrać magazyn, który będzie pasował do naszej instalacji fotowoltaicznej znajdującej się najczęściej na dachu naszego budynku mieszkalnego.

Cechą wydajnego magazynu energii jest to, że będzie on mógł magazynować energię elektryczną przez długi czas. Jest ona magazynowana poprzez reakcje chemiczne, jakie zachodzą we wnętrzu akumulatora. Taka bateria w efektywny sposób odda nam później energię elektryczną, gdy będzie nam ona potrzebna na przykład do zasilania czuwających w nocy sprzętów, kamer, alarmów oraz wentylatorów.