Deski kompozytowe czy naturalne?

Elewacja z naturalnego drewna, choć cieszy oko, ma też swoje wady. Drewno wystawione na niekorzystne warunki atmosferyczne niestety bardzo szybko traci swoje walory, dlatego konieczne będzie jego regularne impregnowanie. Jeśli natomiast chcemy się cieszyć piękną elewacją, a jednocześnie nie przejmować jej ochroną, warto postawić na deski kompozytowe, czyli tzw. niby-deski.

Płyty kompozytowe – zalety materiału

elewacje z płyt kompozytowychRegularne impregnowanie desek drewnianych ma na celu zabezpieczenie ich przed wchłanianiem wody, a jednocześnie pozwala na pozbywanie się wilgoci. W przypadku naturalnego drewna na elewacji zabieg ten jest konieczny, aby utrzymać deski w dobrym stanie i atrakcyjnym wyglądzie. Inaczej dzieje się w przypadku desek kompozytowych. Jest to wygodna i atrakcyjna alternatywa dla naturalnego materiału. Elewacje z płyt kompozytowych mogą do złudzenia przypominać prawdziwe drewniane deski, jednak są od nich dużo trwalsze, łatwe w pielęgnacji (nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych), są odporne na wodę, wilgoć, promienie słoneczne, a dzięki dodatkom uniepalniającym wykazują także wyższą niż naturalny materiał odporność na ogień. Kompozyty składają się z kilku połączonych ze sobą na stałe surowców. Jednym ze składników są najczęściej włókna drewniane (celulozowe), drugim zaś tworzywa sztuczne lub cement. Proporcje tych składników mogą być rożne, zawartość materiałów naturalnych waha się pomiędzy 30 a 70%. Elewacje z płyt kompozytowych nie wypaczają się, a same deski nie skręcają jak naturalne drewno. Dzięki domieszce tworzyw sztucznych deski można barwić na wybrany kolor, dzięki temu zyskamy możliwość imitacji różnych gatunków drewna.

Główną zaletą niby-desek jest ich trwałość i bezproblemowe użytkowanie. Nie trzeba ich w żaden sposób impregnować, stosować żadnych środków ochronnych. Ponadto sam montaż też nie należy do skomplikowanych, do docinania służą powszechnie dostępne narzędzia. Atrakcyjna bywa także cena tych produktów, która najczęściej bywa niższa, niż desek z egzotycznych gatunków drewna.