Dobrej jakości równiarki

Profilowanie terenu przeznaczonego na budowę dróg, lotnisk, a także poboczy wykonywane jest przy pomocy sprzętu ciężkiego. Wyrównanie tak dużego terenu, jaki zajmuje lotnisko dla samolotów pasażerskich, ręcznie jest niemożliwe. Właśnie dlatego w tym celu wykorzystywany jest sprzęt ciężki w postaci równiarek.

Równiarki wykorzystywane do wyrównywania terenu

równiarka CASEJeszcze kilkanaście lat temu w tym celu wykorzystywane w tym celu były równiarki ciągnione. Wraz z rozwojem techniki skonstruowano równiarki samojezdne, które zasilane są przy pomocy silnika spalinowego o bardzo dużej wydajności. Jedną z bardziej zaawansowanych technicznie równiarek, jest równiarka CASE. Równiarki wspomnianej firmy dzielą się na dwa typy, ze względu na napęd. Na równiarki z napędem na jedną oś i z napędem na dwie osie. Drugi z wymienionych typów równiarek używany jest przede wszystkim tam, gdzie teren jest dość trudny i jedna oś niepędowa to za mało, aby równiarka mogła się swobodnie poruszać. Równiarki sterowane są mechanicznie lub hydraulicznie. To które rozwiązanie zostało zastosowane w danym egzemplarzu uzależnione jest od tego, do jakich celów równiarka ma zostać wykorzystana. Równiarki zazwyczaj posiadają dwie osie skrętne, co umożliwia manewrowanie tak dużym sprzętem. Chociaż są też takie, w których jest tylko jedna oś skrętna, przednia lub tylna. Równiarka jest urządzeniem, które jest dość trudne w obsłudze, więc przed rozpoczęciem pracy z tą maszyną, musimy przejść specjalny kurs.

Równiarki są dość drogim sprzętem budowlanym, ponieważ ich ceny zaczynają się od około dwustu tysięcy złotych, a kończą nawet na milionie złotych. Cena uzależniona jest od wielu czynników, między innymi od wielkości równiarki, a także od poziomu zaawansowania technicznego danego egzemplarza.