Domowa elektrownia słoneczna

Wiele gospodarstw domowych marzy o energetycznej niezależności. Ostatecznie niewiele osób decyduje się na zainstalowanie paneli słonecznych ponieważ taka inwestycja wydaje im się mało opłacalna. Należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja która z czasem może okazać się bardzo korzystna.

Czy własna elektrownia słoneczna to dobry pomysł?

niedroga własna elektrownia słonecznaNa początku trzeba podkreślić, że panele słoneczne to inwestycja która nie zwraca się od razu. Często na całkowity zwrot kosztów inwestycji i jej opłacalność trzeba poczekać kilka lat, czasami proces ten rozciąga się w czasie nawet do ośmiu lat. Jednak instalacja paneli fotowoltaicznych wciąż ma więcej plusów niż minusów. W Polsce jest to jeszcze stosunkowo mało popularna forma wytwarzania energii ale cieszy się dużą popularnością w krajach zachodnich. Zainwestowanie w elektrownie słoneczną na dachu naszego domu daje zauważalne obciążenie budżetu domowego, dbamy również o środowisko ponieważ gospodarstwo nie produkuje do atmosfery dwutlenku węgla wytwarzanego w procesie palenia węgla lub drewna. Niedroga własna elektrownia słoneczna uniezależnia dom od zewnętrznego dostawcy prądu. Jednocześnie prawo daje nam możliwość podłączenia się do sieci elektrycznej. W takim wypadku jeśli słońce nie dopisuje i dostarcza do naszego domu zbyt mało energii bez problemu możemy korzystać z prądu dostawcy. Jeśli nasze panele skumulują za dużo energii możemy odsprzedać ją elektrowni. Panele w domowej elektrowni słonecznej mają długi okres gwarancyjny co daje właścicielowi poczucie bezpieczeństwa gdyby po kilku latach jego instalacja przestała dobrze funkcjonować. Bardzo często okres gwarancyjny sto nawet 25 lat.

Raz założone panele nie wymagają później żadnej interwencji z naszej strony. Domowa elektrownia staje się bezobsługowa. W czasach kiedy emisja dwutlenku węgla jest tak duża warto zastanowić się nad bardziej ekologicznymi formami pozyskiwania energii.