Działalność gospodarcza w Niemczech

Rozważając założenie własnej firmy należy dokładnie przemyśleć wiele aspektów. Jednym z podstawowych jest przybliżone określenie przychodów i kosztów, a tym samy zysku jaki będziemy osiągać. Wielu Polaków korzystając z przyjaznych przepisów unijnych decyduje się coraz częściej na założenie różnych firm biznesowych w krajach UE. Jednym z najbardziej obleganych przez naszych rodaków rynków w tym zakresie są Niemcy.

Gewerba w Niemczech i koszt jej prowadzenia

jakie koszty prowadzenia firmy w niemczechW przypadku działalności gospodarczej najprościej jest określić koszty stałe jakie będziemy ponosić. Podobnie jak w Polsce firma musi posiadać swoją siedzibę stąd podstawowym kosztem stały będzie w wydatek na utrzymanie lokalu zgodnego z profilem działalności firmy. Siedziba firmy może znajdować się w nieruchomości, którą kupimy lub wynajmiemy. Można również skorzystać z usług firm doradczych oferujących adres, archiwizację dokumentacji oraz prowadzenie księgowości i doradztwo podatkowe. Dla osób nie czujących się zbyt pewnie w kwestiach podatkowych świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług takich właśnie firm. Właściwe prowadzenie dokumentacji księgowej oraz szybka reakcja na ewentualne wyższe progi podatkowe ma ogromne znaczenie dla wydatków ponoszonych na przez firmę. Nie da się jednoznacznie określić jakie koszty prowadzenia firmy w Niemczech gdyż zależy to właśnie od umiejętnego zarzadząnia firmą. Jednym z kosztów stałych w pewnych sytuacjach są wydatki ponoszone na składki do izby rzemieślniczej. Warto zapoznać się więc z listą zawodów, których uprawianie narzuci na nas obowiązek opłacania składek. Z całą pewnością największy wpływ na koszty związane z działalnością biznesową w Niemczech mają kwestie podatkowe, których trzeba starannie przestrzegać.

W Niemczech nie ma przymusu wnoszenia składek do odpowiednika polskiego ZUS. Trzeba jednak opłacać składki zdrowotne w jednym z wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Prowadzenie działalności w Niemczech podnosi prestiż usługodawcy w oczach niemieckiego klienta oraz pozwala na szybki rozwój firmy. Rynek niemiecki jest bardzo bogaty i chłonny toteż dobrze zarządzana firma powinna przynosić oczekiwane zyski.