Estetyka i czystość dzięki listwom sztukateryjnym

Budowle z dawnych epok odznaczały się zazwyczaj niezwykłą dekoracyjnością. Bez względu na charakter i niezależnie od rozmiarów – zawsze otrzymywały znakomite i ozdobne wykończenia. Nawet typowo funkcjonalne elementy, jak chroniące przed zaciekami gzymsy i zwieńczenia, wyposażano zazwyczaj w piękne i spektakularne ornamenty. Obserwacja pracy dawnych architektów zachęca do wykorzystania ich zdobyczy współcześnie. 

Stiuki we współczesnych budowlach

Najbardziejlistwy sztukateryjne dekoracyjnym elementem zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach były oczywiście sztukaterie. Gipsowe ornamenty zdobiły niegdyś fasady, ściany i sufity. Wielkim powodzeniem cieszyły się szczególnie w formie plafonów, które dekorowały kolorowe iluminacje umieszczane na płaskim lub półkolistym stropie. Obecnie szyk i ozdobność dawnych stiuków można wykorzystać nie tylko do dekoracji pomieszczeń, lecz także do pełnienia ważnej funkcji użytkowej. Dostępne w sklepach z artykułami wykończeniowymi listwy sztukateryjne do złudzenia przypominają dawne gipsowe ornamenty, ale w wersji współczesnej służą także do osłonięcia nieestetycznych pozostałości po pracach wykończeniowych. Przysufitowe i przypodłogowe ranty znakomicie zakrywają zarówno przewody elektryczne, jak i niedokładne nałożenie farby w kątach i na krawędziach. Podobnie jak ich poprzednicy – renesansowe czy barokowe stiuki – mogą być wykonane z gipsu lub, w wersji bardziej współczesnej – ze styropianu lub żywicy epoksydowej.

Ozdabianie mieszkań nie jest rzeczą nową ani przestarzałą. Dekoracje zawsze poprawiają jakość życia, a także pozwalają podkreślić styl aranżacji, uwydatnić jej szczególny charakter. Inspirowane starymi sztukateriami listwy wykończeniowe nie tylko odpowiednio ozdobią wybrane miejsce, dodając mu elegancji i szyku, lecz także znakomicie spełnią ważną funkcję użytkową, zasłaniając wszystkie nieestetyczne elementy.