Gdzie montuje się rekuperatory?

W wielu obiektach przemysłowych należy przedsięwziąć działania pozwalające optymalizować zużycie mediów. Niektóre rozwiązania dostępne na rynku mogą być jednak wdrożone jedynie na etapie budowy. W związku z tym bardzo ważnym elementem jest przemyślenie wszystkich możliwości na etapie projektowania. Każdy obiekt musi być bowiem wyposażony w instalacje takie jak chociażby: elektryka, kanalizacja, wodociągi czy wentylacja.

Wydajne układy wentylacji wykorzystujące rekuperację

rekuperacja śląskieKażda z nich może być wykonana z wykorzystaniem innych technologii i rozwiązań co pozwala osiągnąć różne efekty. Biorąc pod uwagę chociażby wentylację obecnie dominuje kilka układów. Można tutaj wspomnieć o wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej czy mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ta ostatnia jest znana jako rekuperacja śląskie jest województwem na terenie którego wykonywanych jest obecnie wiele inwestycji z zastosowaniem właśnie tej technologii. Pozwala ona znacznie obniżyć zapotrzebowanie na energię cieplną, która jest po części odzyskiwana z raz ogrzanego powietrza. Dzięki temu znacznie spadają koszty eksploatacji budynku. Warto jednak wspomnieć, że montaż rekuperatora jak już wcześniej wspomniano należy rozważyć na etapie projektu. W późniejszej fazie eksploatacji montaż takiego urządzenia może być bowiem bardzo utrudniony, a czasami wręcz niemożliwy. Bardzo ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego modelu do danego obiektu.

Należy dobrze oszacować moc, która jest potrzebna oraz wybrać taki sprzęt, który będzie działał z optymalną sprawnością. Dodatkowo ważny jest również montaż zgodny z wytycznymi producenta oraz późniejsza systematyczna konserwacja. Tylko w ten sposób cały układ może funkcjonować wydajnie oraz niezawodnie przez wiele lat. Jak widać obecnie na terenie większych zakładów stosowane są nowoczesne technologie w zakresie wentylacji z odzyskiem ciepła.