Gdzie znajdują zastosowanie absorbery akustyczne?

Zadaniem absorbera akustycznego jest pochłonięcie dźwięków oraz kontrola nad różnego rodzaju częstotliwościami. Ponadto skutecznie skracają one czas pogłosu w pomieszczeniach. Najpopularniejszym rodzajem absorberów są panele akustyczne, które swoje zastosowanie odnajdują już nie tylko w studiach nagraniowych, ale coraz częściej w domach prywatnych. To właśnie im się dzisiaj przyjrzymy.

Jakie zadanie spełniają absorbery akustyczne?

absorbery akustyczneJeżeli chodzi o absorbery akustyczne w formie paneli, zbudowane są one głównie z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest drewniana płyta pełniąca funkcję dyfuzora mającego za zadanie rozproszenie dźwięków. Z kolei sam absorber dźwięku wykonany jest najczęściej z wełny, która jest jednym z najlepszych materiałów pochłaniających dźwięk. Zamontowany jest on za drewnianą płytą posiadającą odpowiednie otwory przepuszczające fale dźwiękowe. To właśnie dzięki tym dwóm prostym elementom możliwe jest zoptymalizowanie pogłosu oraz zapewnienie jak najlepszej jakości dźwięku. Panele działają w oparciu o redukcję fali dźwiękowych, zamieniając ich energię kinetyczną w ciepło. Wełna zastosowana w tego typu rozwiązaniach znacznie skuteczniej redukuje zakres fal dźwiękowych. To właśnie dzięki absorberom unikniemy niechcianego uczucia głuszy w przestrzennych pomieszczeniach bądź tych i większym metrażu. Panele spotykają się z coraz większą popularnością w miejscach pracy. Odpowiednie skupienie oraz wyciszenie pracowników jak bowiem wiadomo jest kluczem do sukcesu. Mają one ogromne znaczenie szczególnie w otwartych biurach, gdy pracownicy pracują w jednym pomieszczeniu.

Decydując się na zakup wyposażenia akustycznego pamiętajmy jednak, aby wybierać renomowanych producentów. Unikniemy dzięki temu potencjalnego rozczarowania. Z kolei panele akustyczne będą doskonale spełniać swoje funkcje przez długie lata.