Historia rajstop – producenci

Rajstopy jako element damskiej garderoby mają długą i ciekawą historię, którą nie każdy zna. Już w średniowieczu noszono długie skarpety przypominające wyglądem obecne rajstopy, jednak używali ich głównie mężczyźni.

Producent pończoch a wynalazek lat 50-tych

producent pończochModa na nogawki w stylu pończoch pojawiła się w szesnastym wieku. Wtedy też pierwszy raz zaczęły je nosić kobiety, ale była to część ubioru zarezerwowana tylko dla arystokracji. W okresie po I wojnie światowej kobiety zaczęły nosić spódnice z odkrytymi nogami i w tym czasie rajstopy stały się bardziej popularne, choć ciągle drogie. Początkowo z jedwabiu, w kolejnych etapach rozwoju produkcji zamieniono je na nylonowe. W latach 50-tych pojawiły się na rynku nowe rajstopy, bo niedrogi producent pończoch połączył nogawki z majtkami. Dzięki temu więcej kobiet mogła uzyskać możliwość zakupu, bo umożliwiał go producent rajstop. Kolejno pojawiały się w sprzedaży modele z siateczki (kabaretki), oraz z nadrukami. W latach 60-tych rajstopy zaczęły przybierać obecną formę. W Polsce zaczęto produkować rajstopy stylonowe. Istniały także specjalne punkty, w których można było naprawiać porwane rajstopy i było to dużo tańsze, niż zakup nowej pary. Każdy liczący się producent skarpetek wprowadził też ofertę modeli, które stanowiły dodatkową opcję uzupełnienia garderoby. Pod koniec lat 90-tych zaczęły się pojawiać na rynku coraz bardziej fantazyjne modele jakie pokazywał każdy producent rajstop dziecięcych (do tej pory były one jednokolorowe i mało komfortowe w noszeniu). Delikatne dzianiny i coraz bardziej efektowne rozwiązania (np. produkty bezszwowe) sprawiają, że te elementy kobiecej i dziecięcej garderoby są niezwykle wygodne.

Bogate wersje kolorystyczne ułatwiają wybór dopasowany do codziennej jak i odświętnej garderoby. Są niezbędnym elementem profesjonalnego stroju w pracy, gdzie obowiązuje dress code.