Jak naprawić pęknięty beton?

Pomimo tego, że w praktyce każdy beton jest materiałem odpornym na różne warunki zewnętrzne (atmosferyczne, mechaniczne itp.), zdarza się, że dochodzi do pęknięć. Takie pęknięcia mogą być niebezpieczne dla samej wylewki. Jeśli dostanie się wilgoć, może zniszczyć całą wylewkę. Ale można temu zapobiegać.

Wykorzystanie szpachli w naprawach betonowych

szpachla do betonuJeśli już tak się zdarzy, że na naszym betonie powstaną mikro, czy nawet makro pęknięcia, idealną na takie sytuacje będzie szpachla do betonu, którą można wykorzystać do jego naprawy. Takie szpachle doskonale radzą sobie przy zespajaniu powierzchni betonowych, powstałych po urazach mechanicznych, oraz innych (np. atmosferycznych). Szpachla to nic innego, jak cementowa zaprawa. Może być skomponowana z cementu portlandzkiego z dodatkiem polimerów i mikrokrzemionki. Takie połączenie zapewnia szpachli małą absorpcję wody oraz idealną współpracę z betonem. Taka szpachla posiada również bardzo dużą wytrzymałość na ściskanie, nie wymaga warstwy szczepnej z podłożem, nie przeszkadza jej ułożenie warstwy (pozioma, czy pionowa), a co najważniejsze, nie zawiera domieszek różnych chlorków, które jednak nie są dobre dla środowiska. Szpachlę można stosować zarówno do naprawy pęknięć, jak i wyrównania nierówności betonowych powierzchni. Może być stosowana na żelbetowych płytach lotnisk, a to już zobowiązuje. Na lotniskach płyty betonowe muszą być idealnie proste w poziomie, oraz nie mogą poddawać się pęknięciom, pomimo ciężaru samolotów.

Stosując szpachlę do betonu we własnym domu nie mamy takich wysokich wymagań, jakie mają płyty lotniska. Jednak chcemy, aby nasze powierzchnie były jak najbardziej równe, bez pęknięć i nie absorbujące wilgoci. Jest to o tyle ważne, że sama wylewka ma nam służyć przez lata, a nie tylko np. przez jeden sezon.