Jak przebiegają poszczególne etapy kremacji zwłok?

 

Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce kremacja. Związane jest to nie tylko z niższymi kosztami, ale również taką ostatnią wolą zmarłego. Koszt kremacji nie jest wysoki i zazwyczaj wynosi około 500 zł. Aby wykonanie kremacji było możliwe, należy spełnić określone przez zakład pogrzebowy formalności.

Wybór trumny oraz urny do kremacji zwłok

kremacje krakówNa pewno trzeba dołączyć do dokumentów Zezwolenie rodziny na kremację oraz akt zgonu. Następnie rodzina musi wybrać datę oraz godzinę wykonania kremacji. W zakładach pogrzebowych znajdują się sale pożegnań, w których rodzina może ostatni raz pożegnać osobę zmarłą. Przed kremacją trzeba też wybrać trumnę do kremacji. Obecnie wybierane są dwa rodzaje trumien. Jest to albo droższa trumna drewniana, która nie posiada okuć metalowych, albo tańsza trumna kartonowa, nazywana również trumną ekologiczną. Takie kremacje kraków wymagają również wybrana urny. Do urny trafią prochy osoby zmarłej po zakończeniu procesu spopielania zwłok. Rodzina w czasie kremacji może znajdować się w specjalnym pomieszczeniu podglądowym. W pomieszczeniu tym istnieje możliwość obserwowania przez szybę wjazdu trumny do pieca kremacyjnego. Temperatura w piecu kremacyjnym sterowana jest komputerowo. Najczęściej wynosi ona od 700 do 900 stopni Celsjusza. Taka temperatura pozwala na całkowite spopielenie zwłok oraz trumny kremacyjnej w krótkim okresie czasu. Kremacje wykonuje się w systemach ekologicznego spalania z dostępem tlenu.

Cały proces nie jest długotrwały. Zazwyczaj kremacja trwa od 60 do 70 minut. Po zakończeniu kremacji trzeba odczekać 10-20 minut na schłodzenie popiołu. Tyle samo czasu trwa przeróbka popiołu pozostałego po kremacji w piecu. W komorach spalania mieści się tylko jedna trumna, więc spopielana jest tylko jedna osoba w czasie jednego procesu kremacyjnego.