Jak wyposażyć laboratorium – krzesła warsztatowe

Laboratorium kojarzy się większości z nas z typowo akademickim środowiskiem. Prawda jest jednak taka, że laboratoria uczelniane należą do najmniej licznej grupy. W praktyce najwięcej laboratoriów jest przyzakładowych.

Krzesła warsztatowe podobne do laboratoryjnych

krzesła warsztatoweCały przemysł spożywczy i chemiczny byłby jest ściśle powiązany z badaniami laboratoryjnymi. Oprócz tego istnieje też szereg laboratoriów medycznych lub przedsiębiorstw komunalnych a także laboratoria państwowych instytucji nadzoru. Każde ma swoją własną specyfikę, cele i funkcje a także metodykę prac badawczych. Ich wyposażenie będzie się zatem mocno od siebie różniło. I tak w zależności od potrzeb laboratoria wyposażane są we wszelkiego rodzaju pompy dozowniki, chłodziarki, piece, łaźnie, mieszadła, wytrząsarki, próbniki itd. Można by wymieniać niemal bez końca. W całej tej długiej liście są jednak pozycje, które są wspólne do wszystkich rodzajów laboratoriów. Należą do nich przede wszystkim ogólne naczynia laboratoryjne, tak jak zlewki, kolby czy pipety. Ponadto to co ucieka uwadze większości z nas a bez którego nie może się obejść żadne laboratorium to krzesła laboratoryjne. Umeblowanie nie może być przypadkowe. Taborety laboratoryjne musi cechować znaczna odporność na uszkodzenia mechaniczne ale także na działania kwasów i zasad. Zdarza się, że laboratoria wyposażane są przez krzesła przemysłowe, jednak nie zawsze jest to najlepszym rozwiązaniem. Jeśli faktycznie tak bardzo zależy nam na oszczędnościach lepszym już pomysłem byłyby krzesła warsztatowe, które najczęściej wykonane są z tych samych materiałów co laboratoryjne.

Pamiętać więc trzeba, że przy wyposażeniu laboratorium kierować trzeba się specyfiką dziedziny, którą się zajmujemy. Jeśli dokonujemy zakupów z głową to wcale nie muszą nas kosztować majątek.