Katalizator czyszczony metodą wodną

Aby zbierać i rozkładać szkodliwe substancje ze spalin, samochody muszą być wyposażone w katalizatory. Mają one kształt puszki lub mniejszego elementu składającego się metalowej obudowy i rdzenia katalitycznego, który jest w postaci niewielkich kanalików pokrytych metalami szlachetnymi. Regularne czyszczenie katalizatora zniweluje ryzyko zbierania zanieczyszczeń i spadku mocy silnika.

Zalety czyszczenia katalizatora metodą wodną

Czyszczenie katalizatorówDo zatkania katalizatora dochodzi w czasie eksploatacji samochodu. Jeżeli katalizator jest odpowiednio często wymieniany lub czyszczony nie powinien sprawiać problemów. Jednak pojawiają się sytuacje kiedy poziom zapchania może doprowadzić do awarii silnika. Kiedy czyszczenie katalizatorów jest wymagane samochody spalają duże ilości paliwa, mając jednocześnie problem z osiąganiem pełnej mocy. Kiedy to do tego zapala się kontrolka sprawdzenia silnika należy sprawdzić poziom zapchania katalizatora. Warsztaty proponują kilka sposobów na wyczyszczenie go – od mycia ultradźwiękowego, przez wypalanie w wysokiej temperaturze, ale również czyszczenie metodą wodną. Przy użyciu odpowiedniego sprzętu i specjalistycznej chemii pozwala na dokładne wypłukanie wszelkich zanieczyszczeń z katalizatora. Jest to metoda znacznie tańsza od innych a równie skuteczna. Woda aplikowana pod wysokim ciśnieniem rozbija sadzę i przywraca właściwości katalizatora do niemal fabrycznych.

Aby uniknąć dużego wydatku na wymianę katalizatora warto jest zdecydować się na czyszczenie go metodą wodną, która nie tylko będzie oszczędna, ale również przedłuży żywotność układu wydechowego. Katalizator jest ważną częścią samochodu, która rozkłada szkodliwe spaliny i wymiana go na sprzęt dobrej jakości jest kosztowna. Należy więc o niego odpowiednio zadbać, aby nie uszkadzał pracy silnika.