Kontroler transmiter na podczerwień

 

Pilot zdalnego sterowania na podczerwień (kontroler pilotów na podczerwień) wykorzystuje sygnały świetlne wysyłane z nadajnika umieszczonego na jednym końcu pilota do odbiornika w innym urządzeniu elektronicznym. Piloty niższej klasy wykorzystują tylko jeden nadajnik na końcu urządzenia i muszą być skierowane bezpośrednio na sprzęt.

Pilot zdalnego sterowania na podczerwień

kontroler pilotów na podczerwieńPiloty wysokiej jakości mają trzy lub cztery nadajniki podczerwieni o dużej mocy, ustawione pod różnymi kątami, aby pokryć sygnałem całe pomieszczenie. Wykorzystując bardzo niską szybkość transmisji danych, zazwyczaj nie większą niż 1000 bitów/s, kontroler pilotów na podczerwień wysyła różne kody dla każdej funkcji telewizora, DVD, odbiornika audio-wideo itp. Istnieją setki kodów pilotów do urządzeń audio-wideo wyprodukowanych na przestrzeni lat. Pilot programowalny można dostosować do własnych potrzeb, wybierając wbudowane zestawy kodów, pobierając zestawy kodów z Internetu lub „ucząc” pilota przyjmowania sygnałów z innego pilota ręcznego. Wysokiej klasy piloty wykorzystują częstotliwości radiowe zamiast podczerwieni. Takie piloty nie muszą być wycelowane ani nawet znajdować się w tym samym pomieszczeniu, ale wymagają stacji bazowej, która odbiera sygnały radiowe i zamienia je na podczerwień. Dostępne są również piloty na podczerwień nadające jednocześnie w podczerwieni i na falach radiowych.

Wykorzystują one wiele nadajników podczerwieni w celu uzyskania szerokiego zasięgu. Aby ułatwić wykonywanie skomplikowanych zadań, zielone klawisze są zaprogramowane za pomocą komputera PC i mają przypisane makra (makropolecenia) do obsługi wielu urządzeń. Funkcje niebieskich przycisków są „nauczone” poprzez przesłanie sygnałów podczerwieni z pilotów oryginalnych.