Korzystanie ze Scrum w praktyce

Scrum wykorzystywany jest w naszej firmie od wielu miesięcy. Jako szef takiego zespołu dobrze pamiętam, jak rozpoczynaliśmy przygodę ze Scrum i dopiero zbieraliśmy zespół. Nie było to łatwe zadanie, gdyż wtedy jeszcze nikt nie posiadał odpowiedniego certyfikatu Scrum mówiącego o umiejętności posługiwania się tą metodyką w codziennych obowiązkach.

Rola metodyki Scrum

scrum metodologiaDlatego też wykształcenie zespołu zajmującego się Scrum zajęło chwilę, jednak w miarę zainteresowania tą tematyką na rynku zakwalifikowało się mnóstwo osób, których właśnie Scrum interesował. Scrum metodologia jest nieco różna od standardowego podejścia do zarządzania projektami. W dzisiejszych czasach raczej większość firm nadal wykorzystuje standardowe narzędzia do zarządzania projektami i nic dziwnego, gdyż te również są skuteczne. Jeśli jednak chodzi o coś takiego, jak Scrum metodologia wymaga ona przede wszystkim dużego doświadczenia w zarządzaniu takimi projektami oraz wiedzy odnośnie samej metodyki pracy w takim środowisku. Nic dziwnego, że większość agencji reklamowych, marketingowych oraz programistycznych jedynie wykorzystuje taką metodyką przede wszystkim ku uciesze pracowników oraz klientów, którzy otrzymują gotowy projekt w znacznie krótszym czasie. Scrum metodologia stale się rozwija. Powstały na samym początku idei specjalne organizacje skupiające w swoich szeregach osoby z bardzo dużym doświadczeniem odnośnie wykorzystywania takiej technologii.

Wiadomo, im większe doświadczenie będą posiadać pracownicy, tym na pewno Scrum metodologia będzie sprawdzać się jeszcze lepiej. Widać także jeszcze więcej ogłoszeń o pracę właśnie na osoby, takie jak Scrum Master, czy Junior Scrum Master – w zależności od doświadczenia osoby, więc widać, że to się bardzo mocno rozwija.