Moda na polskie winnice

Przez wiele lat polskie wino kojarzyło nam się z niezbyt udanymi, amatorskimi wyrobami. Od jakiegoś czasu sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Polskie winnice zyskują rozgłos, a produkowane przez nie wyroby nie dość, że niczym nie ustępują najlepszym winom francuskim, to stają się bardzo modne. 

Weekend w polskiej winnicy

polskie winniceWbrew pozorom Polska ma wielowiekowe tradycje winiarskie. Wiemy, że już w XII wieku produkowano wino w okolicach Płocka i Włocławka, przez długi czas wiele winnic było też w okolicach Zielonej Góry. Dziś na terenie naszego kraju funkcjonuje kilkadziesiąt winnic produkujących swoje wyroby na naprawdę dużą skalę oraz kilkaset mniejszych winnic. Wiele z nich znajduje się w okolicach Kazimierza, Wrocławia i Jasła. Uznanym regionem winiarskim jest Podkarpacie. Ostatnio coraz bardziej popularna staje się tzw. enoturystyka czyli podróże związane z odwiedzaniem regionów, gdzie znajdują się polskie winnice. Takie wyjazdy to nie tylko okazja do poszerzenia swojej wiedzy na temat gatunków win, uprawy winorośli i degustacje różnego rodzaju trunków. Jest to również forma wypoczynku z dala od gwaru miasta, w otoczeniu natury. Winnice znajdują się w zdecydowanej większości na terenach wiejskich, co daje możliwość spędzenia czasu w gospodarstwach agroturystycznych, gdzie często oprócz spróbowania różnych rodzajów wina mamy także możliwość poznania różnorodnych wyrobów kuchni regionalnych. Dodatkowo zawsze jest okazja do zakupu naturalnie wytwarzanych, ekologicznych produktów. 

Podróż szlakiem polskich winnic daje możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat winiarskiej kultury. To nie tylko ciekawa i wzbogacająca przygoda, ale również doskonały odpoczynek i możliwość poznania ciekawych ludzi, którzy realizują swoją pasję.