Niedrogi falownik do paneli

Choć panele fotowoltaiczne są uznawane za niezawodne, to bywają awarie, które powodują przerwy w dostępie do energii elektrycznej. Jeżeli mamy wysokiej jakości instalacje solarną, to z pewnością przez pierwszych kilka lat nie będzie żadnych usterek.

Części zamienne do paneli solarnych

falownik do fotowoltaiki 3kwKażde urządzenie czy dowolną instalacje można naprawić i tak samo jest z fotowoltaiką. Choć jest uznawana za niezawodną, to zawsze może dojść do awarii. Przeważnie psują się poszczególne elementy falownika, gdyż jest to urządzenie, które nieustannie pracuje na najwyższych obrotach i składa się z delikatnych elementów. Producenci paneli słonecznych umożliwiają klientom dokupowanie przeróżnych części zamiennych, zwłaszcza jeżeli chodzi o wrażliwą elektronikę. Jednym z najważniejszych elementów całej instalacji solarnej jest falownik do fotowoltaiki 3kw, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego na zmienny. Jest to konieczne, ponieważ z ogniw fotowoltaicznych przekazywany jest do inwertera prąd stały, a taki nie może być wykorzystywany przez domowe instalacje elektryczne. W gniazdach dostępny jest prąd zmienny i też taki przekazuje falownik. Dostępne na rynku panele wyposażone są falowniki o różnej mocy, zaczynając od dwóch, a kończąc na dwudziestu pięciu kilowatach. Oczywiście moc urządzenia jest bardzo ważna, ale liczy się także bezawaryjność, klasa ochronności IP czy posiadane certyfikaty. Wielu producentów fotowoltaiki udziela na inwertery oraz panele aż dwudziesto – trzydziestoletniej gwarancji.

Sercem całej instalacji solarnej jest falownik, który przez cały dzień przesyła otrzymaną energię do domowej instalacji. Wyglądem inwerter przypomina skrzynkę z bezpiecznikami i montowany jest na ścianie w piwnicy lub w pomieszczeniu gospodarczym.