Nowoczesne tarcze strzeleckie

Niektórzy strzelcy preferują cele, które zmieniają pozycję po trafieniu, a tym samym znacznie ułatwiają celowanie i oddawanie strzałów na daleki dystans do kilku różnych celów. Takie cele są również znacznie bardziej atrakcyjne dla amatorów strzelectwa, głównie z racji iż trafienie staje się natychmiast zauważalne.

Ruchoma tarcza strzelecka na eventy

cel reaktywnyCele ruchome używane są odkąd broń palna została wprowadzona do użytku cywilnego. Początkowo były to dość proste konstrukcje, głównie sylwetki z tarczami, zamocowane na zawiasach, które składały się pod wpływem siły uderzenia po trafieniu. Współczesny cel reaktywny nie różni się wiele od starego typu tarcz ruchomych, choć w wielu przypadkach takie cele są unowocześniane. Niektóre mają konstrukcję wiatraka z trzema tarczami, obracającymi się po trafieniu. Takie cele są głównie używane przez strzelców rekreacyjnych, gdyż w strzelectwie sportowym nie mają zbyt dużego zastosowania oprócz konkurencji strzelania dynamicznego. W nowoczesnych komercyjnych strzelnicach często obecne są tarcze i całe cele strzeleckie, połączone z systemem wizualnym, który może wyświetlać komunikaty po trafieniu w tarczę, lub też zmieniać oświetlenie, tudzież wskazywać trafienie innym efektem wizualnym.

Rekreacyjni strzelcy nadal jednak używają klasycznych, składających się celów, które niezmiennie obecne są w strzelectwie, mimo dość prostej konstrukcji i całkowitego braku jakiejkolwiek elektroniki. Takie cele występują również w odmianie wyposażonej w hydrauliczne podnośniki, samoczynnie mogące podnosić raz trafione tarcze do pozycji startowej, a takie cele są głównie obecne na wielu pokazach strzeleckich z udziałem amatorów, i na terenowych strzelnicach gdzie nie używa się papierowych tarcz jednorazowych.