Nowoczesne układy wtryskowe paliwa

We współczesnych samochodach za dozowanie paliwa do tłoka silnika odpowiedzialny jest cały i kompletny zespół wtrysku paliwa składający się z jednostki sterującej, wtryskiwaczy i pompy. Cały system jest już dość dobrze sprawdzony i wykorzystuje się go skutecznie już od wielu lat. Z czasem także przeszedł szereg usprawnień i modyfikacji.

Naprawianie pompy wtryskowej Stanadyne jest opłacalne

naprawa pomp wtryskowych stanadyneDawniej dozowanie paliwa odbywało się przy pomocy mechanicznych gaźników, które były wprawdzie dość skuteczne, jednak mało wydajne, a do tego zużywały zbyt dużo paliwa. Nawet okresowa ich ewolucja nie uratowała tego typu sposobu dozowania, który obecnie możemy znaleźć już tylko w prostych jednostkach silnikowych, znajdujących się w kosiarkach, czy też motorowerach. Zastąpiły je układy wtryskowe, które odmierzają paliwo elektronicznie i dozują je do tłoka bezpośrednio. Ciśnienie, które służy do jego dozowania, generowane jest poprzez pompę wtryskową, która generuje wysokie ciśnienie na wtryskiwacze. Taka pompa oczywiście z czasem się zużywa, nawet jeśli jest to pompa dobrej marki takiej jak Standyne. Oczywiście naprawa pomp wtryskowych stanadyne jest możliwa, a do tego także opłacalna. Nowa pompa kosztuje mnóstwo pieniędzy, natomiast często nie opłaca się jej wymieniać, ponieważ w popsutej pompie często zużywają się po prostu tanie uszczelnienia, które po wymianie dalej pełnią swoje funkcje. Najlepiej jesli oceni to fachowy warsztat i wyda opinie na temat możliwości dalszej eksploatacji pompy.

Jest wiele punktów, które specjalizują się w naprawie pomp wtryskowych, dlatego w razie wystąpienia problemów z tym elementem warto zapytać się specjalistów, czy warto taką pompę naprawiać. W większości przypadków warsztaty raczej proponują naprawę, chyba, że pompa jest już naprawdę zużyta. Taka naprawa jest oczywiście kilkakrotnie tańsza niż nowy egzemplarz.