Pizza ma korzenie w starożytności

Pomyśleć, że jedna z najbardziej znanych i lubianych potraw w obecnych czasach swoimi korzeniami sięga kilkuset lat, a nawet dalej. Pizza, bo o niej mowa, pojawiała się już w starożytności jako rodzaj cienkiego placka, który z czasem zaczęto doprawiać rożnymi dodatkami. Na ten moment pizza jest tak popularna, że chyba nie ma osoby, która by chociaż raz w życiu jej nie jadła.

Pizzerie możemy spotkać na całym świecie

pizzeriaKto z nas nie lubi płaskiego, cienkiego kawałka ciasta, doprawionego ulubionymi dodatkami, sosem i dużą ilością sera? W dobie globalizacji pizza jest jednym z symboli ogólnoświatowej kultury popularnej. Nie ma chyba kraju, w którym nie byłoby chociaż jednej pizzeri. Każda pizzeria jednak rządzi się swoimi prawami. Podstawą zawsze jest ciasto u już tutaj zaczynają się różnice. Podkłady piecze się bowiem w rozmaity sposób, tworząc różne grubości ciasta. Najsmaczniejsze rodzaje pizzy piecze się w specjalnych, kamiennych piecach. Po określeniu rodzaju ciasta kolej na dodatki. Tutaj również mamy ogromne pole do popisu. Najpopularniejszą pizzą jest tak zwana margerita, z serem i sosem. Później mamy do czynienia ogromem dodatków, od klasycznych pieczarek czy szynki, aż po owoce morza czy ananasy. Poza tym smak pizzy doskonale uzupełniają wszelkiego rodzaju smakowe oliwy lub sosy. W naszym kraju bardzo duży obrót w pizzeriach jest weekendami. Pizza jest bowiem doskonałym pomysłem na imprezę lub jako zastępstwo za obiad, kiedy chcemy mieć jakiś wolny dzień od gotowania.

Jedną z najpopularniejszych potraw naszych czasach jest pizza, która o dziwo swoimi korzeniami sięga aż do starożytności. Nie jest to więc żadna nowa potrawa. Mimo to stała się ona niepisanym symbolem globalizacji. Pizze można zjeść praktycznie w każdym kraju i  w każdym, nawet niewielkim miasteczku.