Pomiar alkomatem prawdę ci powie

Jazda po użyciu alkoholu, lub w stanie nietrzeźwości (polskie prawo szczegółowo rozróżnia te dwa przypadki) wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, od kary grzywny, poprzez areszt, do pozbawienia wolności włącznie. Chociaż to nie perspektywa grożącej nam  kary powinna nas trzymać z daleka od kierownicy po spożyciu piwa czy drinka. Najważniejsze jest tu bezpieczeństwo na drodze.

Profesjonalne alkomaty dla każdego kierowcy

alkomat elektrochemicznyW momencie, gdy nasza świadomość jest zaburzona poprzez działanie alkoholu, narażamy nie tylko własne bezpieczeństwo, ale także zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego. Najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji jest rezygnacja z prowadzenia auta nawet po jednym piwie, czy na drugi dzień, po zakraplanej imprezie. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni prowadzić, warto najpierw upewnić się, czy będzie to bezpieczne. Alkomaty dla kierowców zdobyły już dużą popularność. Możemy wybierać spośród dwóch rodzajów: alkomat elektrochemiczny oraz półprzewodnikowy. Różnią się one zastosowanym w urządzeniu sensorem. Te z sensorem półprzewodnikowym są stosunkowo tanie, jednak w dłuższym użytkowaniu ich pomiary bywają niewiarygodne. Sensory dość szybko się zużywają, ponadto czasem nawet słabe baterie, lub zapalenie papierosa przed pomiarem, potrafi zafałszować wynik. Wymagają też częstej kalibracji. Inaczej ma się sprawa, jeśli chodzi o alkomat elektrochemiczny. Jedyną jego wadą jest wyższa cena, która jednak przekłada się na jakość urządzenia. Cechuje się wysoką precyzją pomiarów, na które nie ma wpływu nawet zapalenie papierosa, czy zjedzenie cukierka. Kalibracja urządzenia nie jest tak częsta, a sam alkomat posłuży kilka razy dłużej niż model półprzewodnikowy.

Warto zatem zainwestować w bezpieczeństwo własne, jak i swoich pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu. Alkomaty, szczególnie te profesjonalne, których używa sama policja, upewnią nas w przekonaniu, że jesteśmy w stanie wsiąść za kierownicę, nie narażając się na niebezpieczeństwo. Trzeźwe podejście do tematu bezpieczeństwa, to najlepsze podejście.