Przeprowadzanie kontroli farm fotowoltaicznych

Panele słoneczne są montowane nie tylko na budynkach, ale także są częścią większych farm fotowoltaicznych, które powstają w całym kraju. Popularność tego typu elementów energetyki solarnej jest spowodowana nagłym wzrostem chęci użytkowania urządzeń, produkujących energię odnawialną. Jednak farma składająca się z kilkudziesięciu paneli musi być inspekcjonowana, i poddawana specjalistycznym kontrolom.

Jak inspekcjonuje się farmy solarne?

kontrola farm słonecznychCelem kontroli farm jest wykrycie nieprawidłowości w działaniu, które skutkują przegrzewaniem się, a także nieprawidłowym przesyłem energii z paneli. Kontrola farm słonecznych może być przyczynkiem do usunięcia osadu, który powoduje zaburzenie produkcji energii. Pracownicy usuwają osad z paneli oraz przeprowadzają mycie, co usuwa brud blokujący dostęp do promienie słonecznych. Wykrywanie wad pracy farm fotowoltaicznych to także używanie specjalnych kamer, wykrywających problemy z połączeniem. Dzięki kamerze IR możemy szybko i sprawnie wykryć miejsce, w który przepływ energii nie jest prawidłowy. Tym samym można zablokować nagrzewanie się ogniwa fotowoltaicznego, które może prowadzić do jego całkowitego uszkodzenia. Do wykrywania wad pracy ogniw na farmach, używa się też dronów, dzięki którym możliwe jest wykonanie zdjęcia farmy z góry, niezbędnego do ustalenia z jakimi wadami pracy farmy mamy do czynienia. Następnie dane te przetwarzane są w siedzibie firmy.

Usługi wykrywania wad pracy paneli stanowią nieodłączny element wzmożonej popularności fotowoltaiki w naszym kraju. Dzięki działalności firm inspekcyjnych, farmy mogą działać efektywnie, i produkować duże ilości energii w sposób nieprzerwany. Ma to wpływ na działalność przedsiębiorstw, które korzystają z wytwarzania zielonej energii słonecznej.