Przeznaczenie uszczelek wykonanych z gumy

Jak wynika z nazwy głównym materiałem z którego produkowane są uszczelki gumowe jest guma. Najczęściej spotykanym rodzajem uszczelek wykonanych z tego materiału są uszczelki płaskie. Występujące w różnych kształtach oraz formach i używane w wielu przypadkach w których wymagane jest solidne uszczelnienie dwóch powierzchni. 

Zastosowanie uszczelek płaskich z gumy

uszczelki płaskie z gumyBez wszelkiego rodzaju wyrobów gumowych w dzisiejszych czasach było by bardzo ciężko. Uszczelki płaskie z gumy znajdują zastosowanie zarówno w rozwiązaniach najprostszych jak i miejscach bardzo wymagających. Uszczelki płaskie wykonane z gumy wykorzystywane są tak zwanych uszczelnieniach spoczynkowych. Tworzywo z którego wykonana jest uszczelka poddawane jest stałemu naciskowi, dzięki czemu następuje jego odkształcenie, które w pełni wyrównuje nierówności znajdujące się w miejscach uszczelnienia. Uszczelki płaskie wykonane z gumy służą do uszczelniania dwóch płaskich powierzchni. Bardzo często używane w gospodarstwie domowym do uszczelniania armatury łazienkowej oraz kuchennej. Uszczelki płaskie gumowe nie występują tylko w postaci tak zwanych oringów. Wykorzystywane są również do prawidłowego uszczelnienia zamknięć PCV czyli powszechnie występujących okien plastikowych. Zapobiegają ich przeciekaniu oraz przedostawaniu się zimnego powietrza w momencie gdy okno jest zamknięte. Uszczelkami płaskimi uszczelniane są również szyby montowane nie tylko w oknach lecz np w różnego rodzaju szklarniach. Ten rodzaj uszczelek najczęściej występuje w formie samoprzylepnej. Aby prawidłowo umieścić taką uszczelkę wystarczy ją tylko prosto przykleić w okolicach krańców szyby.

Podsumowując uszczelki płaskie gumowe są jednym z najczęściej wykorzystywanych typów uszczelnień. Guma jest odporna na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne oraz wykazuje bardzo dobrze właściwości korozjo odporne co jest dużą zaletą w przypadku stosowania w warunkach narażonych na ciągły kontakt z wodą.