Przeznaczenie zbiorników wody pitnej

Każdy zbiornik zawierający wodę, spełnia swoje przeznaczenie udostępniając ją do użytku publicznego. Ale takie zbiorniki mogą być także wykorzystywane prywatnie, np. do przetrzymywania wody głębinowej. Studnie głębinowe dostarczają wodę często bezpośrednio do zbiornika wyrównawczego, a stamtąd do kranów.

Zbiorniki wody pitnej w gospodarstwie

solidne zbiorniki wody pitnejW każdym gospodarstwie powinien być zbiornik przeznaczony na wodę pitną. Taki zbiornik spełnia ważną funkcje. Mianowicie zapewnia dostęp do świeżej wody o każdej porze dnia i nocy. Jeśli w takim gospodarstwie oprócz ludzi mieszkają także zwierzęta hodowlane, przydatność zbiornika jest przesądzona. Wszystkie solidne zbiorniki wody pitnej są uszczelniane specjalnymi membranami. Ich zewnętrzna warstwa to mocna, ocynkowana blacha, skręcana śrubami. To ważne, ponieważ każdy litr wody waży około jednego kilograma. Pełny zbiornik przeznaczony na tysiąc litrów, będzie ważył ponad tonę. Powinien być zatem ustawiony w miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzał i nie trzeba będzie go często przenosić. Zbiorniki na wodę pitną, to atestowane, bezpieczne pojemniki, pozwalające na przechowywanie wody bez utraty jej zdrowych wartości. Woda w takich zbiornikach może być przetrzymywana bezpiecznie przez długi okres, jednak nie w nieskończoność. Jeśli taka woda długo stoi nie używana, należy ją wymienić na nową. Takie działanie ma na celu wyeliminowanie szkodliwych czynników, które tworzą się w długo stojącej wodzie. Mogą pojawić się w niej np. zielone algi i dlatego producenci stosują specjalne pokrywy anty-algowe w zbiornikach do wody pitnej.

Zbiorniki przeznaczone do przechowywania wody pitnej to słuszny pomysł. Może stanowić alternatywę pobierania wody podczas np. suszy, czy nawet powodzi, kiedy woda pitna często jest zwyczajnie skażona. Szczelny zbiornik na pitną wodę zachowa ją w dobrej kondycji.