Rodzaje rozdzielnic budowlanych

Każdy budynek posiada podłączenie do zasilania elektrycznego, gdyż jest to niezbędne, aby można było z niego w pełni korzystać. Czasem problematyczne bywa zapewnienie w energię elektryczną imprezy masowej czy placu budowy, ale są na to sposoby.

Czym jest rozdzielnica elektryczna?

rozdzielnica budowlanaW domowych warunkach każdy z nas ma dostęp do energii elektrycznej z gniazdka, ponieważ budynki są wyposażone w odpowiednią instalacje elektryczną. Jednak kiedy będziemy chcieli do niej podpiąć dodatkowe maszyny, które pobierają całkiem sporo prądu, to może dojść do zwarcia w instalacji. Dlatego też podczas masowej imprezy, pracy w garażu czy na placu budowy wymagana jest rozdzielnica budowlana, która jest w stanie dostarczyć energii w bezpieczny sposób. Rozdzielnica elektryczna służy do zasilania tymczasowych instalacji elektrycznych w miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia do sieci. Wybór optymalnej rozdzielnicy nie jest taki prosty, ponieważ na rynku znajdziemy ich sporo rodzajów. Różnią się nie tylko parametrami, wyglądem czy ilością gniazd i złączy, ale materiałem z jakiego są wykonane, rodzajem obudowy czy typem konstrukcji. Rozdzielnice przeważnie mają obudowy ze stali czyli metali kwasoodpornych, blachy aluminiowej, która nie ulega korozji, materiały termoutwardzanego czy wybranych tworzyw termoplastycznych. Mogą one być przeznaczone do powieszenia, montażu na wysięgniku czy przenośne, które idealnie się sprawdzają na placach budowy. To co je wszystkie łączy, to zastosowane obowiązkowe zabezpieczenia.

W wielu sytuacjach rozdzielnice budowlane są niezastąpione, ponieważ pozwalają na bezpieczne korzystanie z energii elektrycznej w miejscu, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci. Ich ceny zaczynają się już od około pięciuset złotych.