Segregowanie naszych odpadów czyli poremontowy odbiór

Segregowanie odpadów to bardzo prosta czynność. Wystarczy mieć w domu kilka specjalnych worków i tam umieszczać stosowne odpady. Kilka lat temu cała Polska grzmiała na ten temat.

Poremontowy odbiór gruzu budowlanego

poremontowy odbiór I choć teoretycznie ludzie mieli zacząć je segregować, wcale tak się nie dzieje. Na moim podwórku stoi kilka koszy. Najwięcej jest przeznaczona do odpadów resztkowych. Po jednym dla szkła, papieru, metalu i plastiku. Tamte kosze praktycznie zawsze są puste, choć wywóz śmieci nie odbywa się jakoś specjalnie często. Gdyby odbiór śmieci przewidywał również sprawdzanie ich segregacji, rząd widziałby, że ich reformy na nic się zdały. Podobnie jest z wszechobecnym gruzem. Tak naprawdę wywóz gruzu możemy zorganizować w kilka godzin. Firmy, które się tym zajmują zazwyczaj są na telefon, a przecież nie codziennie ktoś potrzebuje wywożenie gruzu. Możemy się go pozbyć szybko, tanio i składnie. Zamiast tego, widzę w normalnych kontenerach pełno takich rzeczy. Kawałki gruzu z wyburzania jakiejś ścianki działowej, pocięte meble, stosy płytek ceramicznych. Stale się zastanawiam czy odbiór gruzu jest dla tych ludzi naprawdę aż tak kłopotliwym zajęciem, że wolą go systematycznie wyrzucać do normalnych odpadów? Gdyby niedrogi poremontowy odbiór-kraków  gruzu był tak niezwykle drogi, to te firmy wcale by nie prosperowały. Ludzie by ich nie zamawiali, a tymczasem ja bardzo często widzę, jak pracownicy z takich firm usuwają wielkie torby gruzu z ulic. Gdyby człowiek choć trochę poczytał o tym gruzie, oddał go na ponowne miażdżenie, na jakieś fundamenty do domu swojego kolegi… Wtedy nasz świat były piękniejszy, czystszy, bardziej przyjazny dla środowiska.

W dużych miastach jak Kraków, szczególnie widać poziom zanieczyszczeń. Smog można kroić nożem. Dlatego jeśli zmagamy się już z takimi problemami, gruz powinien być dla nas dużo, dużo mniejszym.