Uzdatnianie wody wodociągowej i ze studni

Jak poradzić sobie z problematyczną wodą płynącą w naszej instalacji? Czy jesteśmy zdani jedynie na łaskę i niełaskę miejscowych wodociągów? Czy woda ze studni nadaje się do użytku domowego? Pytań jest wiele, a odpowiedź tylko jedna: warto rozważyć samodzielne uzdatnianie wody w domu.

Kiedy przyda się stacja uzdatniająca wodę?

stacja uzdatniania wody pitnejUżytkownicy wody czerpanej ze studni na terenie własnej działki zmuszeni są zadbać we własnym zakresie o jej parametry. Trzeba będzie oddać wodę do laboratorium, gdzie zostanie poddana szczegółowej analizie i badaniom fizyko-chemicznym. Po takim badaniu będziemy mogli dopasować najbardziej efektywny sposób uzdatniania wody, aby jej jakość odpowiadała normom wody pitnej i przeznaczonej do użytku w gospodarstwach domowych. Stacja uzdatniania wody pitnej o indywidualnie dobranych metodach filtracji będzie tu jedynym sensownym rozwiązaniem. Za jej pomocą możemy wodę zmiękczyć, odmanganić, odżelazić, wszystkie te opcje zintegrowane będą w jednym urządzeniu. Jeśli mowa o użytkownikach wody z wodociągów, można by pomyśleć, że ich problem złej jakości wody nie dotyczy, bo przecież to wodociągi odpowiadają za uzdatnianie wody. Niestety i tu nie jest kolorowo, ponieważ normy, jakich muszą przestrzegać wodociągi są dalekie od ideału, a sama jakość wody nie powala. Twarda woda, nierzadko pachnąca chlorem nie jest przyjemna w użytkowaniu. Mało tego, wysoka zawartość wapnia i magnezu to zabójstwo dla wszystkich urządzeń wykorzystujących wodę do swojej pracy. Okazuje się, że stacja uzdatniania wody pitnej przydaje się i w tej sytuacji i pozwala nam uniknąć naprawdę kosztownych awarii. Zakup takiego urządzenia może okazać się inwestycją, która już po kilku latach użytkowania zwróci się nam z nawiązką, nie wspominając już o przyjemności korzystania z wody o idealnych parametrach.

Urządzenie do uzdatniania wody nie należy do najmniejszych i warto o tym pamiętać szukając odpowiedniego miejsca na jego instalację. Najlepszym miejscem będzie pomieszczenie gospodarcze lub kotłownia, gdzie nawet zimą będą panować dodatnie temperatury (warunek konieczny pracy stacji). Przyda się także możliwość odprowadzania popłuczyn do kanalizacji oraz oczywiście dostęp do energii elektrycznej.