Wpływ mrozu na marznące drogi

 

Mróź w naszym kraju jest dla większości społeczeństwa bardzo niepożądanym i nielubianym zjawiskiem. Przysparza on wiele problemów zwłaszcza kierowcą i firmą instalującym instalacje grzewcze centralnego ogrzewania. Jest wiele sposobów, by sobie z nim radzić, lecz wszystkie są w mniejszym lub większym stopniu kosztownym. 

Jakie są skutki zimy w naszym kraju ?

glikol propylenowyZima odbija się przede wszystkim na drogowcach. Rośnie wtedy bardzo szybko zapotrzebowanie na środki mrozoodporne takie jak na przykład glikol propylenowy, sól drogowa czy nawet płyn do centralnego ogrzewania. Zadaniem soli drogowej jest rozpuszczenie zalegającego na drogach krajowych śniegu i lodu, a ponadto zapobieganie jego ponownego powstawania. Niestety sól działa tylko do pewnej temperatury, zazwyczaj jest to około minus dziesięć stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury zgromadzona na drogach woda ponownie zamarza, co skutkuje podwyższeniem się ryzyka wystąpienia poślizgów i kolizji drogowych. Glikol propylenowy również wykazuje działania mrozoodporne, dzięki czemu można pracować z jego użyciem nawet przy ujemnych temperaturach. Warto nim umyć szyby w samochodzie, co zapobiegnie ich zamarzaniu podczas jazdy, czy też podczas polewania ich płynem ze spryskiwaczy. Ostatnim płynem, na który rośnie zapotrzebowanie zimą jest oczywiście mrozoodporny płyn do centralnego ogrzewania, który chroni instalacje przed przerwami w ich działaniu.

Mówi się, że zima to okres, w którym następują spadki w sprzedaży i produkcji różnych artykułów. Nie do końca jest to prawda, gdyż produkując zimą materiały o wzmożonym zapotrzebowaniu konsumenckim, można się bardzo szybko dorobić, a przez resztę roku odpoczywać. Osobom takim zależy na tym, by zima w kraju trwała jak najdłużej i była bardzo ostra. 

Źródło http://betrade.info.pl/glixoterm-glikol-propylenowyglikol-etylenowy/