Wpływ rękawic motocyklowych na bezpieczeństwo jazdy

Każdy element ubioru motocyklisty wpływa na samopoczucie w trakcie jazdy i jej bezpieczeństwo. Nie inaczej rzecz się ma w przypadku rękawic motocyklowych. Ów niepozorny na pierwszy rzut oka dodatek spełnia w istocie nie mniejszą rolę, jak pozostałe elementy ubioru – kask, kombinezon czy kurtka.

Wygoda i bezpieczeństwo, czyli o rękawicach na motocykl

rękawice motocykloweNabywając rękawice do jazdy motocyklowej, należy zwrócić uwagę, w jakich warunkach mają być użytkowane – czy zakładane będą w sezonie ciepłym, letnim, czy podczas wymagającej pory zimowej; czy mają spełniać dodatkową funkcję ochrony przez urazami czy tylko utrzymywać odpowiednią temperaturę i wentylację. Te właściwości zależne są od materiału wykonania (skóra cielęca, bydlęca, kangurza). Rękawice zwiększają bezpieczeństwo jazdy, jeśli „leżą, jak ulał”, a więc dopasowanie rozmiaru i kroju do dłoni motocyklisty jest bardzo ważne. Rękawica nie może być za duża, ani za ścisła, gdyż w obu przypadkach skutkuje to ograniczeniem ruchu dłoni. Na dopasowanie ma wpływ sposób uszycia i dodatkowe zapięcia. Jednak chyba najważniejszą kwestią jest ochrona nadgarstka. Rękawice motocyklowe, dostępne na rynku są wyposażone w dodatkową, piankową amortyzację, zmniejszającą ryzyko ewentualnej kontuzji podczas uderzenia. Tę ochronę znajdziemy i w modelach typowo sportowych, i w modelach do użytkowania niewyczynowego. Biorąc pod uwagę powyższe, można stwierdzić, że dobór rękawic na motocykl jest kwestią indywidualną.

Na bezpieczną jazdę motocyklem wpływa nie tylko dostosowanie prędkości do warunków jazdy, co zresztą stanowi wspólny mianownik dla poruszania się każdym pojazdem drogowym. Bezpieczeństwo to również dobór odpowiednich akcesoriów je zwiększających, chroniących w równym stopniu i motocykl, jak i samego motocyklistę.