Zaleta elewacji drewnopodobnej

 

Nowoczesne elewacje domów utrzymane są najczęściej w stylu minimalistycznym, jednak większość z nich posiada jakieś elementy dekoracyjne. Najczęściej jest to aranżacja z drewnianych desek lub kamienia ozdobnego. Drewno użyte na elewacji domu nadaje mu ciepłego wyrazu i sprawia, że budynek zaprasza do środka.

Trwałe deski drewnopodobne

panele elewacyjne drewnopodobneDrewniane elewacje lub chociażby elementy dekoracyjne z drewna użyte do wykonania elewacji wymagają szczególnej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Drewno to solidny materiał budulcowy, wystawione jednak na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych tracą na atrakcyjnym wyglądzie, a także na trwałości. Przede wszystkim warto pamiętać, że rodzaj użytego drewna ma znaczenie. Najlepiej sprawdzi się drewno egzotyczne, które charakteryzuje się dużą gęstością, jest dużo twardsze od naszych rodzimych gatunków oraz dużo bardziej odporne na działanie wody. Drzewo egzotyczne to niestety niemały wydatek i nie każdego na to stać. Rozwiązaniem mogą okazać się dobre panele elewacyjne drewnopodobne. Są to deski wykonane z różnych mieszanek materiałów naturalnych i tworzyw sztucznych, dzięki czemu są trwałe i prezentują się równie atrakcyjnie. Panele elewacyjne drewnopodobne mogą mieć postać desek kompozytowych, czyli mieszanki włókien celulozy z tworzywem sztucznym w różnych proporcjach. Takie deski są trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne, nie wyginają się, nie butwieją, mogą być barwione na różne kolory. Można je wykorzystać także do budowy tarasu (używamy wtedy desek szczotkowanych).

Kompozyty to nie jedyne deski imitujące drewno. Równie przydatne mogą okazać się deski elastyczne, które z kolei są mieszanką masy żywicznej i tworzywa sztucznego. Są bardzo trwałe, bardzo cienkie i elastyczne, można ich używać nawet na ścinach łukowych. Imitację drewna możemy stworzyć także z płyt styropianowych pokrytych powłoką z tworzywa sztucznego z rysunkiem drewna.