Zastosowanie drukarek solwentowych w poligrafii

 

Jedną z tradycyjnych metod drukowania w firmach poligraficznych jest druk solwentowy. Polega on na tym, że za pomocą specjalnej drukarki nanosi się na podłoże atrament, który powstał na bazie organicznych rozpuszczalników. Taka metoda ma oczywiście swoje wady i zalety i warto lepiej je poznać, zanim się na nią zdecydujemy.

Co wyróżnia drukarkę solwentową pośród drukarek?

drukarki solwentowe - ceny producentówNiezwykle istotną kwestią jest fakt, że będziemy mogli skutecznie drukować na podłożach, które mają w swoim składzie tworzywa sztuczne, a więc na przykład na foliach. Dzięki rozpuszczalnikowi atrament w pewnym sensie wgryza się w podłoże, wiążąc się z nim na stałe. Jest to bardzo korzystne. musimy jednak liczyć się z tym, że zadrukowane przez nas podłoże będzie musiało wyschnąć przez odpowiedni czas, co jest niezwykle istotną kwestią. Bez takiej wiedzy nie uda nam się skutecznie rozwiązać żadnego z naszych problemów, a sklejenie się wydruku niechybnie doprowadzi do jego zniszczenia. Dlatego warto zainwestować w specjalne suszarki. Jeżeli interesują nas dobre drukarki solwentowe – ceny producentów zwykle odpowiadają jakości produktów. Pamiętajmy, że oprócz samej drukarki będzie nam też potrzebny komputer, który ją obsłuży oraz odpowiednie oprogramowanie, bez którego nie uda nam się wprowadzić maszyny w ruch. To niezwykle istotne, aby pamiętać o tym jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup takiego urządzenia.

Rozwijając naszą drukarnie lub budując ją od zera, dobrze będzie zainwestować w maszyny do druku solwentowego. Jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów drukowania, który wymaga relatywnie niedrogiego sprzętu i daje bardzo dobre efekty, szczególnie, jeżeli chcemy drukować estetyczne banery reklamowe. Musimy o tym pamiętać, gdy będziemy decydować się na taki krok.