Zastosowanie filcu technicznego

Do produkcji filcu używa się wielu włókien przede wszystkim naturalnych ale też syntetycznych. Przyjmuje on postać zrolowanych mat o bardzo zróżnicowanej grubości. Zastosowanie filcu jest bardzo szerokie i mimo, że produkcja filcu sięga 6000 tysięcy lat p.n.e to jest on bardzo ceniony do czasów współczesnych.  

Właściwości filcu technicznego

filc technicznyMateriał jakim jest filc techniczny uzyskuje się w procesie produkcyjnym zwanym filcowaniem lub spilśnianiem. Polega on na zbiciu mokrych włókien i równomiernym rozłożeniu oraz poddaniu działaniu wysokiego ciśnienia oraz obróbce termicznej. W ten sposób uzyskuje się maty materiału o dowolnej grubości. Przyjmuje się, że uzyskiwane wartości grubości filcu zamykają się w granicach od dwóch milimetrów do kilku centymetrów. Do produkcji filcu technicznego używa się sierści zwierzęcej, najczęściej owczego runa oraz włókien syntetycznych np. nylonu lub poliestru. Dodatki syntetyczne mają na celu podniesienie trwałości tego materiału. Chodzi głownie o zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami środowiska. Właściwie wykonana włóknina filcowa powinna mieć mocno zbitą strukturę, nie powinna się strzępić i rozciągać. Zbita i zwarta struktura pozwala na użycie filcu jako materiału zapewniającego dobre parametry izolacji akustycznej i termiczne. Jest to również dobry materiał filtrujący wszelkie pyły. Z filcu technicznego w szczególności pochodzenia naturalnego wykonuje się bardzo dobre uszczelki dla układów olejowych i smarowania. Często filcu technicznego używa się w budownictwie jako separatory dla poszczególnych warstw konstrukcyjnych. Filc jest materiałem odpornym na działanie wilgoci.

Znajduje on bardzo duże zastosowanie w przemyśle meblarskim do produkcji wszelkiego rodzaju podkładek zabezpieczających nóżki mebli. O wszystkich zastosowaniach filcu technicznego oraz o szczegółowym procesie produkcji dowiemy się ze stron internetowych producentów tego materiału.