Zastosowanie przenośników taśmowych

Transport towarów z punktu A do punktu B odbywa się na różne sposoby. Są one przewożone ciężarówkami, płyną na statkach, latają samolotami, pokonując w ten sposób ogromne dystanse. Zanim jednak  cukier, zabawki, owoce czy torby podróżne trafią na pakę tira lub do luku bagażowego muszą zostać przetransportowane na krótkim dystansie przy pomocy wyspecjalizowanych urządzeń.

Transport towarów – przenośniki taśmowe

przenośniki taśmowePrzemieszczanie produktów jest niezbędnym elementem cyklu produkcyjnego oraz handlowego. Transport pojedynczych artykułów, sypkich i drobnych materiałów na terenie fabryki, kopalni, magazynu lub portu lotniczego odbywa się przy pomocy specjalistycznych pasów transmisyjnych. Są to napędzane zazwyczaj silnikami elektrycznymi, przenośniki taśmowe. Urządzenia transportowe składają się z taśmy przenośnikowej, umieszczonej na rolkach oraz bębnów napędowych. Same taśmy są produkowane z gumy, kauczuku, poliuretanu, silikonu, PCV oraz z filcu i tym podobnych materiałów. Różnią się one strukturą – mogą być np. gładkie lub antypoślizgowe, oraz grubością. Istnieją taśmy z siatki stalowej, które pracują na liniach technologicznych, prowadzących np. przez piece. Przenośniki taśmowe są często doposażane w dodatkowe elementy takie, jak szczotki i skrobaki, a także noże, zabieraki i falbany. W przypadku przemieszczania lepkich materiałów, mają one za zadanie oczyszczanie taśmy.

Przenośniki taśmowe mogą być stosowane jako samodzielne urządzenia, np.: samojezdne przenośniki do transportu bagaży na lotnisku, lub być częścią większej linii produkcyjnej w fabryce lub kopalni. Obecnie stosowane są praktycznie w każdej branży przemysłu oraz w rolnictwie, ponieważ znacznie przyspieszają pracę, a także pomagają w utrzymaniu porządku w magazynach, czy też składowiskach.