Zgubne uzależnienie od leków

 

Polska jest w czołówce jeśli chodzi o kraje, w których spożywa się największą ilość leków. Mamy bowiem do nich dostępność na każdym kroku. Kupujemy je w kioskach, w małych sklepikach i dużych marketach. Jest ich mnóstwo również na stacjach benzynowych i w sklepach internetowych.

Jak objawia się lekomania?

ośrodek leczenia uzależnień od lekówKażdy z nas przyjmuje jakieś leki. Czasem bierzemy je dlatego, że po prostu potrzebujemy. Jest też spora liczna osób, która bierze leki przezornie. Szczególnie jeśli wtedy gdy czują osłabienie i dopada ich powoli jakaś choroba. Nie ma w tym nic złego, jeśli nad tym panujemy. Jeżeli jednak lekko zaboli nas ręka, a my już sięgamy po silne leki przeciwbólowe, wówczas mamy poważny problem. Jednak ten problem można rozwiązać, choć nie jest to takie łatwe. Nie chodzi tutaj bowiem o samo przyjmowanie leków, które być może nawet już nie działają, ponieważ się na nie uodporniliśmy. Chodzi bardziej o naszą psychikę. Wzięcie leku działa czasem na zasadzie efektu placebo. Może ten lek nie zadziała, ale my podświadomie czujemy się lepiej. Wiele osób, które są uzależnione od leków, właśnie dlatego je biorą. Jest to bowiem strach przez bólem, wręcz paniczny strach. Jednak zaburzenie to można wyleczyć i w Polsce mamy niejeden ośrodek leczenia uzależnień od leków. Jeśli jakaś osoba ma z nimi problem, warto by początkowo udała się na terapię. Być może bowiem sama terapia wystarczy. Jeśli jednak mamy do czynienia z dużo bardziej zaawansowanym przypadkiem, wówczas ośrodek jest niezbędny.

Lekomania jest w Polsce niestety wszechobecna. Wiele osób nie zostało jeszcze zdiagnozowanych, choć mają one ewidentny problem z ilością przyjmowanych leków. Dlatego warto reagować w takich sytuacjach. Warto również obserwować swoje podejście do leków i ich przyjmowania.