Zjawisko odwróconej osmozy w filtrach do wody

Pomimo zachęcania do picia wody z kranu, większość ludzi nie pije surowej wody. Popularnością cieszą się wody mineralne butelkowane, woda kranowa przegotowana lub wody filtrowane. Na rynku pojawiły się nie tak dawno temu filtry odwróconej osmozy.

Przepływ cząsteczek wody z roztworu o wyższym stężeniu

filtry do wody warszawaWykorzystują one zjawisko, które tak naprawdę zachodzi naturalnie w przyrodzie. Mowa oczywiście o osmozie. Zjawisko osmozy zostało wykorzystane w budowie filtra, dzięki czemu można uzyskać wodę, która pozbawiona jest 100% zanieczyszczeń. Filtrować należy wodę z kranu, która jak wiadomo, takich zanieczyszczeń posiada całkiem sporo. Są to takie pierwiastki jak: chlor, fluor, magnez, wapń, żelazo, które negatywnie wpływają na zapach i smak wody. Sama osmoza zachodzi nawet w komórkach ludzkiego organizmu. Jej działanie jest bardzo proste: cząsteczki wody przechodzą z roztworu o niższym stężeniu do roztworu o stężeniu wyższym. Takie filtry do wody warszawa korzystają jednak z odwróconego zjawiska osmozy. W filtrach cząsteczki przechodzą z roztworu o wyższym stężeniu (zanieczyszczonej wody) do roztworu o stężeniu niższym (woda czysta, pozbawiona zanieczyszczeń). W filtrze znajduje się specjalna półprzepuszczalna błona. Z sieci wodociągowej uwalniana jest woda pod ciśnieniem, co powoduje, że przez błonę przechodzą tylko cząsteczki wody. Wszelkie inne zanieczyszczenia pozostają na filtrze. Filtr umieszczany jest najczęściej w szafce pod zlewem w kuchni.

Wiadomo, że można umieszczać filtry też w innych miejscach, ale zazwyczaj wystarczy jeden filtry w domu, by móc korzystać z czystej wody. Taka woda nadaje się od razu do picia. Nie można jednak zapomnieć o tym, że filtrowana woda pozbawiona jest też wielu potrzebnych organizmowi składników. Właśnie dlatego taką wodę należy ciągle mineralizować po oczyszczeniu.